Dve strany mince

Autor: Eva Žáková | 30.8.2015 o 15:40 | Karma článku: 2,03 | Prečítané:  195x

Môžeme iba donekonečna polemizovať o normálnosti či prirodzenosti. Koľko z nás, byť na ich mieste, by sa s tým vyrovnávalo takto statočne?

Dve strany mince

My ľudia sme veľmi inteligentné bytosti. Dokážeme sa potýkať s rôznymi situáciami, názormi a sme schopní prijímať stále nové  podnety zvonku.  Je to úžasné, pretože človek má tak možnosť poznať svet z iných strán ako ho mal možnosť vidieť doteraz. Všetci vyjadrujeme nejaký svoj názor, ktorý je ale ovplyvnený rôznymi faktormi nášho života.

Napriek tomu si ale všímam že mnohí z nás nevyužívajú aj našu emocionálnu inteligenciu.  Je spojená s prežívaním vlastných pocitov, sebauvedomením a taktiež v neposlednom rade s empatiou voči ostatným jednotlivcom. Mechanicky počúvame toho druhého povrchovo, prejavujeme záujem a menujeme to empatiou. Ale skutočná empatia znamená, vcítiť sa priamo do pocitov toho druhého tj. prežiť jeho pocity a byť v jeho koži.

Chcela by som poukázať v tomto článku na homosexuálnu orientáciu jednotlivcov. Napriek tomu že už v r. 1992 bola homosexualita vylúčená zo zoznamu chorôb Svetovej zdravotníckej organizácie a celkom veľká časť spoločnosti akceptuje ľudí orientovaných na rovnaké pohlavie, niektorí nedokážeme prijať tento fakt.

Niekto vidí preafektovaného muža s prevažne ženskými prvkami správania. Muža, ktorý je iný a vymyká sa štandardu, nie je to pravý chlap, niektorí dokonca spájajú túto orientáciu s pohoršovaním morálky. Mužské páry, ktoré sú podľa mnohých nechutné, neprirodzené alebo je úplne jedno aký argument proti si tam doložíme, pretože niekto sa ani nevie vyjadriť prečo odsudzuje túto komunitu.

Iní zase vidia úspešného muža s dobrým a odvážnym srdcom, ktorý sa rozhodol bojovať za svoje šťastie. Našiel v sebe silu priznať sa k svojej orientácii napriek verejnému pohoršovaniu a odsudzovaniu. Vidia mužský pár a medzi nimi lásku dvoch ľudí, ktorí túžia prežiť život spolu a chcú byť akceptovaní.

Úprimne...

Koľko z nás, byť na ich mieste, by sa s tým vyrovnávalo takto statočne? Napriek neustálym, narážkam a ponižovaniu, či dokonca fyzickému útoku. Toto je priveľa.

Mala som možnosť poznať ľudí s touto orientáciou a častokrát sú to väčšie osobnosti s obrovskou vnútornou silou, ako tí ktorí sa považujú za tých skutočných.

Môžeme iba donekonečna polemizovať o normálnosti či prirodzenosti.

Existujú ľudia, ktorí majú poruchy správania, sú agresívni a majú problémy so závislosťou na návykových látkach, medzi ktoré patrí napríklad aj alkohol. Toto sú prípady, na ktoré sa môžeme zamerať so zanietením. Títo ľudia neubližujú len sami sebe ale niekedy sú hrozbou aj pre spoločnosť.

Preto skúsme viac otvoriť svoje myslenie a poriadne sa zapozerať, ktorú stranu mince si najbližšie vyberieme.  Akceptujme sa navzájom! A ak sa naozaj nemôžeme prinútiť a ideme proti svojmu presvedčeniu, skúsme sa nevyjadrovať a neubližovať tak aspoň iným, ktorí si to sami nevybrali.

Možno je múdre uzatvoriť sa a možno je to iba strach z nepoznaného...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Deti dospievajú neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť. Ľudstvo si to môže dovoliť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?